Oświetlenie do salonu – o czym warto pamiętać?

Salon, obok kuchni, jest jednym z najważniejszych pomieszczeń w każdym domu. Właśnie w nim spotykamy się z domownikami po ciężkim dniu, odpoczywamy, zapraszamy gości, czy urządzamy wieczorny seans filmowy z bliskimi. Salon pełni wiele różnorodnych funkcji, dlatego oświetlenie musi być skomponowane w taki sposób, by pasować do każdej z nich. Czy to w ogóle wykonalne? Jak najbardziej, ale warto pamiętać o tym, że jedno źródło światła (np. żyrandol) nie wystarczy. Jak wybrać spośród wielu rodzajów oświetlenia do salonu?

Jak dobrze wybrać oświetlenie do salonu?

Najlepszym wyborem do salonu jest oczywiście światło naturalne – ale nie jest to możliwe przez cały czas. Szczególnie w okresie jesienno-zimowym, gdy nie ma zbyt wiele słońca, warto pomyśleć o odpowiednim oświetleniu, które nada pomieszczeniu życia i właściwego klimatu. A skoro o klimacie mowa, zmienia się on w zależności od tego, do czego akurat wykorzystujemy salon – inne światło przyda się do czytania, a inne do spędzania czasu na grze w planszówki z bliskimi.

Dzięki bogatej ofercie oświetleń, każdy z nas może wybrać coś, co będzie idealnie odpowiadało naszym gustom. Szereg lamp wpasuje się nie tylko w różne style, ale i kolorystyki wnętrz, choć tak naprawdę dzisiaj coraz modniejsze jest mieszanie ze sobą różnych stylizacji. Pozwala to na łączenie minimalistycznych kinkietów z ozdobnymi żyrandolami czy małymi lampkami. Wszystko zależy przede wszystkim od naszych upodobań – każdemu podoba się bowiem coś innego.

Podział oświetlenia w salonie

W każdym pomieszczeniu dzielimy światło na podstawowe i uzupełniające. Pierwsze z nich stanowi główne źródło i jego zadaniem jest świecić na tyle mocno, by skąpać w świetle całe pomieszczenie. Funkcją oświetlenia uzupełniającego jest wypełnienie światłem różnych zakamarków i stworzenie wyjątkowego, niepowtarzalnego klimatu.

Zawsze zaczynamy od oświetlenia głównego, którym może być żyrandol bądź wisząca oprawa. To opcje, które oświetlają pomieszczenie w sposób pełny, równomierny i dokładny, a jednocześnie nie zajmują przestrzeni, której nierzadko brakuje – szczególnie w mieszkaniu. Wszelkiego rodzaju lampy wiszące posiadają więc w sklepach najbardziej rozbudowane kategorie, co pozwala na wybór pomiędzy wieloma zróżnicowanymi modelami. Możemy dopasować do naszego wnętrza styl, rozmiar i kolor.

Wiele osób decyduje się na zastosowanie w salonie światła podłogowego. Jeśli zależy nam na nadaniu salonowi ciepła i przytulnego klimatu, warto rozważyć oprawy łukowe, które świetnie nadadzą się do pomieszczeń o niewielkim metrażu. W przypadku, gdy mamy do dyspozycji więcej miejsca, ciekawą alternatywą jest również lampa stojąca, posiadająca więcej niż jedno źródło światła.

Kinkiety z klimatem 

Wszyscy marzymy o przestronnym salonie, który mimo metrażu zachowuje swoją przytulność. Niestety, warunki mieszkaniowe nie zawsze pozwalają nam na realizację tych marzeń. W niewielkim pomieszczeniu, gdzie każdy metr kwadratowy ma ogromne znaczenie, warto zadbać o właściwy rodzaj oświetlenia.

Tam, gdzie nie ma miejsca, doskonałym rozwiązaniem są kinkiety. Od wielu lat oświetlenie naścienne spopularyzowało się w domach i mieszkaniach, a dziś z tej idei korzysta wiele osób. Różne kształty i kolory sprawiają, że kinkiety dopasują się do wielu różnych aranżacji i nierzadko okażą się świetną ozdobą pomieszczenia. To doskonały pomysł na oświetlenie uzupełniające.

Oświetlenie punktowe, które pomoże zbudować klimat

Ciekawą opcję stanowi oświetlenie typu spot, czyli punktowe. Nie może ono pełnić funkcji oświetlenia podstawowego, ale za to doskonale je uzupełnia. Punktowe światła mogą stworzyć nieco tajemniczą atmosferę i zbudować przyjemny, przytulny nastrój. Sprawdzą się wszędzie tam, gdzie zależy nam np. na podświetleniu konkretnych rzeczy, jak obrazy, ramki ze zdjęciami czy półki z imponującą kolekcją książek bądź płyt.

Natomiast niezależnie od wyboru oświetlenia podstawowego, wszyscy chyba zgodzą się, że w salonie nie może zabraknąć lampy z abażurem. Ten rodzaj nigdy nie wychodzi z mody i może być z powodzeniem dopasowywany do różnych aranżacji.