"

Trendy w wystroju wnętrz zmieniają się często. Istnieją jednak takie, które cieszą się sporą popularnością już od wielu lat i nic nie wskazuje na to, by miało się to zmienić. Jednym z nich jest bez wątpienia styl minimalistyczny. Brak zdobień, nadmiaru dekoracji czy feerii kolorów sprawia, że jest on bardzo uniwersalny i trafia w różne gusta.

O ile wybór mebli utrzymanych w tej stylistyce nie stanowi dla większości z nas problemu, o tyle często nie wiemy, na jakie oświetlenie się zdecydować, by pasowało ono do reszty wyposażenia. Spróbujmy więc sprawdzić, jakie lampy będą doskonałym wyborem. 

Czym wyróżnia się styl minimalistyczny?

Popularny styl minimalistyczny może być wykorzystany w każdym pomieszczeniu mieszkania. Dzięki niemu wnętrza wydają się być bardziej przestronne, jaśniejsze, a przy tym są niezwykle funkcjonalne. Czym się charakteryzuje? Przede wszystkim prostą formą mebli oraz innych elementów wyposażenia. Unikaniem fantazyjnych elementów dekoracyjnych oraz wielu kolorów. Stawia się na biel, czerń, odcienie szarości. Dominują materiały takie jak metal, szkło czy jasne drewno. Zaletą minimalizmu jest jego funkcjonalność oraz ponadczasowość. Takie właśnie powinny być więc również lampy, które wybierzemy. 

Proste, geometryczne formy

Jak wspominaliśmy, minimalizm to prostota. Bardzo często urządzając mieszkania w tym stylu wykorzystuje się proste, geometryczne formy, które doskonale współgrają z prostymi meblami. Jedną z ciekawych propozycji jest wisząca lampa FABIO II square. Składająca się z dwóch kwadratowych ramek lampa wisząca doskonale sprawdzi się zarówno jako oświetlenie salonu, kuchni, jak i jadalni. Zaletą tej lampy jest również jej jasna kolorystyka, która doskonale komponuje się ze stonowanymi barwami, jakie często wykorzystane są w minimalistycznie urządzonych wnętrzach.

Mocne akcenty

Lampy minimalistyczne, wbrew pozorom, wcale nie muszą być nijakie, wprost przeciwnie - doskonale sprawdzają się mocne, wyraziste, designerskie kształty. Powinny jednak wyróżniać się prostą formą.

Doskonałym przykładem jest klasyczny, a jednocześnie nowoczesny żyrandol Vertical Straight, który składa się z trzech lam otoczonych kloszami o różnych kształtach. Czarny, elegancki kolor oraz nietuzinkowe kształty klosza sprawiają, że lampa ta przykuwa uwagę i staje się ciekawym elementem dekoracyjnym. Doskonale sprawdzi się np. jako oświetlenie jadalni, zawieszona nisko nad stołem. 

Nowoczesne plafony

Istnieje jeszcze jeden rodzaj lamp doskonale pasujących do wnętrz urządzonych w stylu minimalistycznym. Plafony, bo o nich mowa, to płaskie lampy, które możemy przykręcić zarówno do sufitu, jak i do ściany. Nie wyróżniają się, nie zajmują dużo miejsca, a przy tym są bardzo funkcjonalne i praktyczne.

Plafony najczęściej wykorzystuje się jako oświetlenie w kuchni czy łazience, niemniej jednak z powodzeniem możemy wykorzystać je również w innych pomieszczeniach. Wybierając je warto stawiać na te o prostej formie, które pozbawione są wyrazistych elementów dekoracyjnych. 

Przykładem tego typu lamp utrzymanych w minimalistycznym stylu może być lampa sufitowa FENIX SLIM. Eleganckie, połączone ze sobą prostokąty prezentują się lekko i efektownie, tworząc na suficie przejrzysty rysunek i przykuwając uwagę.

Czego unikać w minimalistycznych wnętrzach?

Poszukując lamp w stylu minimalistycznym, raczej unikajmy rozbudowanych konstrukcji czy ozdobnych abażurów, elementów dekoracyjnych o rozbudowanych, fantazyjnych kształtach, które trudno będzie połączyć z prostą formą mebli oraz innych elementów wyposażenia. Nie musimy jednak obawiać się mocnych akcentów kolorystycznych. Wprost przeciwnie – jeśli stawiamy na ściany i meble w stonowanych odcieniach, mocny kolor lampy może pomóc nam w stworzeniu charakteru miejsca. 

Podsumowując, w dzisiejszych czasach wybór minimalistycznego oświetlenia jest naprawdę spory i różnorodny. Istnieje wiele rodzajów lamp, które doskonale pasują do wnętrz urządzonych w tym stylu. Wybierając je pamiętajmy, że należy stawiać na prostotę oraz nowoczesność, a przy tym zatroszczyć się o dopasowanie kolorystyczne lampy do innych elementów wyposażenia lub postawić na kontrast będący mocnym akcentem.