"

Kuchnia to niezwykle ważne pomieszczenie w każdym mieszkaniu, które nie bez powodu nazywa się sercem domu. Warto więc zadbać o to, by było nie tylko funkcjonalne, ale również komfortowe, a przebywanie w nim sprawiało przyjemność całej rodzinie. Tylko wtedy wspólne gotowanie będzie udane. Niezwykle ważnym elementem wyposażenia kuchni jest jej oświetlenie. Dlatego dziś przyjrzymy się temu, co warto brać pod uwagę planując oświetlenie kuchni. 

Najważniejsze zasady przy doborze oświetlenia kuchni

Oświetlenie kuchni nieco różni się od tych, jakie stosujemy w innych pomieszczeniach, dlatego też warto pamiętać o podstawowej zasadzie ergonomii, dzięki której uda nam się uzyskać zarówno klimat, jak i jasne, doświetlone miejsca do pracy. 

O czym warto więc pamiętać? Przede wszystkim powinniśmy wyznaczyć w swojej kuchni strefy, które pełnić będą konkretne funkcje - a więc np. miejsce, gdzie będziemy gotować, miejsce spożywania posiłków itd. Poza tym, wybierając oświetlenie, podzielmy je na trzy grupy. Grupa pierwsza to oświetlenie ogólne – np. lampy zwisające nad stołem lub sufitowe plafony. Druga grupa to oświetlenie funkcyjne – np. diody LED lub halogeny montowane w miejscu, w którym potrzebujemy mocnego źródła światła, zapewniającego nam bezpieczeństwo w trakcie przyrządzania posiłków. Trzecią grupą jest oświetlenie pełniące funkcję dekoracyjną.

Tylko jedno źródło światła to błąd

Wciąż wiele osób uważa, że jedna lampa sufitowa powieszona w centralnym miejscu kuchni to wystarczające oświetlenie, które zapewni nam komfortowe warunki. To nie do końca prawda. Przygotowując posiłki przy jednym źródle światła możemy być pewni, że zaciemnimy sobie obszar blatu, co znacznie utrudnia precyzyjne krojenie czy wyznaczanie porcji. Dlatego też w dobrej, nowoczesnej kuchni pod żadnym pozorem nie powinno zabraknąć oświetlenia funkcyjnego – np. pod kuchennymi szafkami.

W dzisiejszych czasach możemy wykorzystać wiele różnych wariantów lamp, taśm LED, halogenów oraz innych rozwiązań, dzięki czemu oświetlenie funkcyjne można idealnie dopasować do stylu, w jakim urządzona jest kuchnia. Szczególnie praktycznym rozwiązaniem są gotowe lampy do montażu pod szafkami, które nie wymagają od nas przerabiania mebli. Jeśli zaś zdecydujemy się na montaż pojedynczych, punktowych lampek lub halogenów, to pamiętajmy, że odległość pomiędzy nimi nie powinna być większa niż ok 40 cm. W przeciwnym razie nie zapewnią nam dobrego doświetlenia. 

Czym powinny charakteryzować się lampy do kuchni?

Mówiąc o oświetleniu kuchennym, nie sposób nie wziąć pod uwagę specyficznych warunków, które często panują w tym pomieszczeniu. Wyższa temperatura, osiadające opary tłuszczu czy parująca woda – wszystko to sprawia, że w kuchni, jak w żadnym innym pomieszczeniu, warto postawić na solidne i funkcjonalne elementy wyposażenia.

Dotyczy to oczywiście również lamp kuchennych. Stawiajmy więc na modele, które wykonane są z trwałych, odpornych na zniszczenia materiałów, które łatwo jest utrzymać w czystości. Wybierajmy formy proste, pozbawione nadmiaru zdobień. Dzięki temu oczyszczenie klosza oraz innych elementów lampy będzie znacznie prostsze. 

Lampy nad stołem lub wyspą kuchenną

Obecnie bardzo modne jest wieszanie długich lamp nad stołem lub kuchenną wyspą. To całkiem zrozumiałe. Ozdobne klosze w tych punktach prezentują się niezwykle efektownie. Decydując się na nie musimy jednak pamiętać o kilku ważnych zasadach. 

Przede wszystkim lampy nie mogą wisieć zbyt nisko. Pomiędzy nimi a blatem stołu lub wyspy powinno być przynajmniej 50-80 centymetrów przestrzeni. Niezwykle istotny jest również wybór kloszy. Powinny nie przepuszczać światła – w przeciwnym razie lampa będzie raziła w oczy osoby zasiadające przy stole. Ważna jest również moc żarówki oraz barwa oświetlenia. W przypadku lamp nad stołem lub wyspą lepiej postawić na barwę ciepłą, jak najbardziej zbliżoną do światła naturalnego. Lepiej też postawić na dwie lampy z żarówkami niskiej mocy (szczególnie gdy stół lub wyspa jest dość duża), niż jedno mocne źródło światła.

Jak widzisz, oświetlenie kuchni wymaga zastosowania kilku prostych zasad, które zagwarantują nam komfort i funkcjonalność. Na szczęście, wybór lamp do kuchni jest obecnie na tyle szeroki, że znalezienie idealnych nie powinno stanowić żadnego problemu.