Oświetlenie małej łazienki – jak je zaplanować? Jakie lampy wybrać?

W wielu mieszkaniach łazienka jest stosunkowo niewielkim pomieszczeniem, co stanowi spore wyzwanie podczas jej urządzania. Dotyczy to nie tylko wyboru sprzętów, ale również oświetlenia. Odpowiednio dobrane oraz rozmieszczone sprawi, że pomieszczenie będzie wyglądało na większe, a przy tym zapewni nam pełnię komfortu. Sprawdźmy więc, jakie lampy sprawdzą się w małej łazience. 

Neutralne światło to podstawa

W przypadku każdej, nie tylko małej łazienki, kluczowe znaczenie ma nie tylko kształt lamp, ale również barwa światła, które emitują. Aby czuć się komfortowo w pomieszczeniu, warto postawić na światło o neutralnym zabarwieniu. Jest ono najbardziej komfortowe dla ludzkiego oka, a przy tym pozwala np. na perfekcyjne wykonanie makijażu, który będzie dobrze wyglądał w świetle dziennym. Co więcej, w przeciwieństwie od ciepłego światła, to neutralne nie sprawia, że pomieszczenie staje się optycznie mniejsze, co w przypadku małych łazienek ma ogromne znaczenie. 

Wybieraj jasne lampy i kinkiety

Podczas zakupu oświetlenia do małej łazienki warto zwrócić uwagę również na kolor lamp. Ma on bowiem wpływ na to, jak prezentować będzie się wnętrze. Najlepiej sprawdzą się lampy i kinkiety, które utrzymane są w jasnej kolorystyce. Warto stawiać na lampy białe, takie jak Panel plafon LED lampa sufitowa podtynkowa SIMPLE. Dlaczego? To bardzo proste. Przede wszystkim ciemne lampy pochłaniają światło, przez co łazienka wygląda na mniejszą i ciemniejszą. Do tego przykuwają uwagę, co przy ograniczonej przestrzeni może dać wrażenie, że łazienka jest przepełniona, przytłoczona nadmiarem sprzętów i akcesoriów.

Równomierne rozmieszczenie lamp w łazience

Ważną kwestią, o której nie powinniśmy zapominać, jest równomierne rozmieszczenie światła w łazience. Jedna lampa sufitowa to zdecydowanie za mało. Ważne jest doświetlenie lustra, co ułatwi nam precyzyjne wykonanie makijażu oraz innych zabiegów pielęgnacyjnych. Poza tym warto zadbać również o doświetlenie zakamarków, wnęk oraz ważnych stref w łazience (np. wanny lub prysznica). 

Jaki rozmiar lamp sprawdzi się w małej łazience?

Wybierając lampy do małej łazienki pamiętajmy, że choć znajdują się one na suficie lub ścianach i teoretycznie nie zajmują przestrzeni, którą moglibyśmy wykorzystać w inny sposób, ich rozmiar ma znaczenie. Duże, ciężkie lampy, wiszące klosze czy żyrandole łazienkowe z pewnością nie są dobrym pomysłem. O wiele lepiej stawiać na lampy niewielkie, płaskie o prostych, geometrycznych kształtach. Przykładem może być dostępna w naszej ofercie lampa sufitowa OXYGEN II ring. Nowoczesny, nieco futurystyczny design oraz niewielkie wymiary sprawiają, że lampa ta świetnie sprawdzi się w przypadku niewielkich pomieszczeń, urządzonych w minimalistycznym stylu.

Wbrew pozorom urządzenie małej łazienki w taki sposób, by była miejscem prezentującym się doskonale, a przy tym maksymalnie funkcjonalnym, jest trudne. Niemniej jednak, w dzisiejszych czasach oferta wyposażenia oraz oświetlenia łazienkowego jest na tyle szeroka, że wybór idealnych rozwiązań nie stanowi żadnego problemu.

Panel plafon LED lampa sufitowa podtynkowa SIMPLE 17cm12W